Zdeňka Tomášová

Fotografování

S fotografováním jsem se setkávala od dětství v naší rodině a sama se mu věnuji od roku 2008. Nejprve jsem byla spíše samouk a později jsem se seznámila s klasickými a současnými přístupy. Oba přístupy při focení uplatňuji a přizpůsobuji je podle tématu a záměru. Absolvovala jsem 2 ročníky kurzu Akademie současné fotografie u Pavla Mately v Praze v letech 2013 až 2014. Tato tvorba je v sekci Fotoprojekty.


Krajinářská fotografie

 

Věnuji se klasické krajinářské fotografii a focení vody v krajině. Voda je všudypřítomná ve všech skupenstvích, mění svou podobu podle charakteru krajiny, ve které se vyskytuje, dává jí energii a život. Voda krajinu tvaruje a mění, nechává po sobě stopy. Přitahuje a komunikuje. Voda v krajině na mně působí očistně, životodárně a posvátně. Baví mě pozorovat kontrast mezi vodní krajinou středomořskou, kterou fotím na ostrovech Malty a krajinou Českou. Těmito fotografiemi obdivuji krásu krajiny a přírody.Fotoprojekty

 

Fotografie ukazují věci nebo události, které jsou součástí mého života a nějakým způsobem mě oslovují a o kterých si myslím, že stojí za zachycení a sdílení. Jsou vždy tvořené souborem několika fotogafií a jsou focené v duchu současné fotografie, kdy vizuální stránka podporuje určitou myšlenku nebo dojem. Nesnažím se věci přikrášlovat, spíš se snažím je podat tak, jak je vidím.